Čtvrtek, 18 července, 2024
Hračky pro holkyHračky pro klukyHračky pro nejmenší

Jak vybrat dětské autosedačky

Eshop pro děti Mivemi.cz

Jak správně vybrat autosedačky pro děti

Nejnovější norma

Autosedačky jsou dnes zákonnou povinností. Nemá cenu si nalhávat, že si je pořizujeme z nějakého rozmaru. Prostě musíme. Nicméně, i když je to povinnost, měli bychom brát v potaz funkčnost, bezpečnost, variabilitu i vhodnost autosedačky podle věku dítěte. Není autosedačka jako autosedačka. Existují kvalitní a bezpečné modely a pak ty ostatní. V naší nabídce najdete značkové, kvalitní, certifikované a bezpečné autosedačky od mnoha výrobců. Rádi vám s výběrem autosedačky poradíme, ať už po telefonu nebo osobně na naší prodejně, kde vás rádi uvítáme. Přijďte nás navštívit a vybrat si jednu z mnoha desítek kvalitních a bezpečných autosedaček.Každé miminko a dítě roste a vyvíjí se jinak rychle. Aby bylo jejich cestování v autě bezpečné a pohodlné, je nutné vybírat autosedačky, které jsou vhodné pro konkrétní dítě a dokonce i konkrétní automobil.

Je zřejmé, že novorozenci nebudou mít stejnou autosedačku jako předpubertální děti ve věku 11 let. Ano, od narození do dosažení výšky 150 cm musí být dítě umístěno v takzvaném „dětském zádržném zařízení v motorových vozidlech“, tedy v autosedačce.

Od září 2023 platí norma ECE R129, která klasifikuje autosedačky podle výšky dítěte:

 • 40 – 85 cm
 • 61 – 105 cm
 • 100 – 150 cm
 • 76 – 150 cm
 • 45 – 150 cm

Protisměr co nejdelší dobu

Další podmínkou, kterou je nutné splnit, je, že miminko do 15 měsíců musí jezdit v protisměrné autosedačce.

Důvod je zcela jasný – zvýšení bezpečnosti malých cestujících. Hlavička dítěte je vzhledem k tělíčku větší než u dospělého člověka, a při případném nárazu by na hlavu miminka působila velká síla, což je velmi nebezpečné. Svaly zad a krku v této době nejsou ještě zcela vyvinuté a nedokázaly by udržet hlavu.

Řešení je jednoduché – protisměrná poloha. Nejméně do 15 měsíců, ale doporučujeme, pokud je to možné, dítě vozit v protisměrné autosedačce co nejdéle.

Vybrat správnou autosedačku může být docela náročné. S množstvím vložek, klínů a nastavitelných prvků se může zdát, že je to věda. Nicméně, s naší pomocí najdete tu správnou autosedačku pro vaše dítě. Mějte na paměti, že do autosedačky dáváte své dítě, váš nejcennější poklad. Časová i finanční investice je zde více než oprávněná.

Autosedačky určené pro miminka o délce 40 až 85 cm

Jsou možná známé i pod slangovým označením „vajíčko“. Tento typ autosedačky je určen pro nejmenší děti od narození, což znamená, že se jedná o první autosedačku, kterou budete vybírat pro své dítě.

Tyto autosedačky mají jednu striktní podmínku: používají se výhradně v protisměrném směru. Miminko je v nich umístěno v ergonomické pozici, celé tělíčko je chráněno uvnitř sedačky pomocí systému vložek a bezpečnostního pásu, který se upíná mezi nožičkami. Hlavička je dále chráněna hlavovou opěrkou. S rostoucím dítětem lze postupně vyjímat vložky a klíny, takže miminko může v této autosedačce zůstat delší dobu.

Autosedačku lze v autě upevnit pomocí bezpečnostního pásu automobilu, nebo je možné dokoupit základnu. Základna, známá také jako báze, se pomocí ISOFIX systému upevní na sedadlo auta, a autosedačku pak lze snadno „cvaknout“ do základny. Základny jsou často vybaveny kontrolními systémy, které signalizují, zda je autosedačka správně instalována.

Autosedačky podle normy ECE R129 mají také prvky boční ochrany. Madlo, které slouží k manipulaci se sedačkou, má také svou bezpečnostní funkci a během jízdy by mělo zůstat ve specifikované poloze. Stříška autosedačky chrání nejen před sluncem a větrem, ale může také poskytnout ochranu před rozbitým sklem v případě nehody. Většina autosedaček „vajíčko“ lze pomocí adaptérů připevnit na konstrukci kočárku.A jak poznat, že je čas pořídit pokračovací sedačku?

Pokud máte pocit, že vaše miminko už z autosedačky vyrostlo a nožičky mu začínají vyčnívat, není to to hlavní, na co byste se měli soustředit. Důležité je sledovat hlavičku v hlavové opěrce.

Pokud je opěrka ve své maximální poloze a již byly vyjmuty vložky a klíny, je čas pořídit pokračovací typ autosedačky. Hlavička nesmí nikdy přesahovat horní okraj autosedačky nebo hlavové opěrky.

Pokračovací autosedačky 61 – 105 cm (125 cm)

Jestliže se mohlo zdát, že vybrat „vajíčko“ je výzva, pak výběr pokračovací autosedačky je opravdovou zkouškou ohně. Musíte zvažovat a rozhodovat se podle mnoha kritérií, jako je výška a váha dítěte, konstrukce auta, sklon sedadel a samozřejmě také rozpočet…

Nejlepší je vždy autosedačku vyzkoušet jak pro dítě, tak i do auta. Avšak často se stane, že dítě nespolupracuje a vy se začínáte ztrácet. Nebojte se, jsme tu pro vás a uděláme vše, aby výběr pokračovací sedačky byl příjemným zážitkem pro celou rodinu.

A co tedy znamená pokračovací autosedačka? Jedná se o autosedačku určenou pro dítě, které již nevejde do „vajíčka“. Dítě do 15 měsíců musí být v autosedačce proti směru jízdy. Existují protisměrné a otočné autosedačky. Tyto autosedačky mají vlastní vnitřní 5bodové bezpečnostní pásy. Polohovatelná hlavová opěrka a vnitřní polstrování zajišťují dítěti dokonalou ochranu.Autosedačky lze nastavit do různých poloh, což zajistí správnou oporu pro záda dítěte. Pokud dítě ještě neumí sedět samostatně, je nutné autosedačku naklopit do podobné pozice, jakou má „vajíčko“, abychom podpořili správný vývoj a nezažili problémy s pasivním sedem. Správná poloha sedačky je také klíčová pro absorpci případného nárazu.

Typy pokračovacích sedaček

Protisměrná autosedačka

Protisměrná autosedačka je navržena pouze pro instalaci proti směru jízdy. Tyto autosedačky lze využívat i pro starší děti, aniž by byl omezen jejich komfort. Jsou považovány za velmi bezpečné sedačky, které poskytují vysokou úroveň ochrany.

Otočná autosedačka

Otočná autosedačka je vybavena otočnou základnou, která může být buď pevnou součástí autosedačky, nebo je možné ji dokoupit zvlášť. Tato základna umožňuje otočení autosedačky do dveří, což usnadňuje nastupování a vystupování dítěte. Otočné autosedačky umožňují cestování dítěte jak po směru jízdy, tak i proti němu (po splnění zákonných podmínek).

Vzhledem k tomu, že je cestování v protisměru prokazatelně bezpečnější, doporučuje se vozit dítě v protisměru co nejdéle. Analogií může být situace při cestování vlakem: když sedíte proti směru jízdy, vaše tělo se opře do sedadla a je komfortnější. Naopak, když sedíte po směru jízdy, může se stát, že při brzdění se posunete dopředu. Stejně tak je to s dítětem v autosedačce, s tím rozdílem, že dítě je mnohem křehčí než dospělý a jeho hlavička váží v poměru k tělu mnohem více. Proto je důležité, aby autosedačka poskytovala co nejlepší ochranu.

Posměrná autosedačka

Posměrná autosedačka je vhodná pouze pro děti starší 15 měsíců, které již samostatně stabilně sedí. I přesto však doporučujeme pokračovat v používání protisměrné autosedačky, pokud to je možné a pokud dítě nedosáhlo maximálních rozměrů a hmotnosti pro daný typ sedačky.

Je důležité sledovat vývoj dítěte a včas začít řešit autosedačku vyšší kategorie, která bude odpovídat jeho potřebám a rozměrům.

Autosedačky 100 – 150 cm

Autosedačky určené pro děti v rozmezí 100 – 150 cm jsou navrženy pro starší a větší děti. Dnešní zákon stanoví, že dítě musí zůstat v autosedačce, dokud nedosáhne výšky 150 cm. Dříve se toto rozmezí vztahovalo na hmotnost 15 – 36 kg, což obvykle odpovídalo věku 4 – 12 let. Je to poměrně dlouhé období, během kterého vaše dítě stále roste, a proto je důležité pečlivě vybrat správnou autosedačku pro tuto fázi.Tento typ autosedaček poskytuje ochranu dítěte od hlavy až ke kyčlím a to po delší dobu. Autosedačka roste s vaším dítětem, a proto je důležité, aby měla nastavitelnou hlavovou opěrku, dostatečně dlouhý sedák a opěrku pro záda, aby poskytovala pohodlí po celou dobu používání.

Autosedačka už nemá vlastní bezpečnostní pásy, místo toho se používá tříbodový bezpečnostní pás z auta. V autosedačce jsou připravena místa, kudy tento pás prochází, což umožňuje správné a bezpečné upevnění přes ramena a kyčle dítěte. Je důležité, aby pás nebyl veden přes krk, tvář nebo břicho. Hlavová opěrka by měla být dostatečně hluboká a pevná, aby účinně chránila hlavu. Pro ochranu těla jsou bočnice autosedačky navrženy tak, aby pokrývaly celou délku, a mohou být doplněny o další deformovatelné zóny směrem ke dveřím auta.

V široké nabídce autosedaček do 150 cm jsou i takové, které jsou vhodné pro hmotnost až 50 kg, což umožňuje jejich používání po dlouhou dobu a není potřeba pořizovat další podsedák.

Podsedák je zvláštní typ sedačky, který nemá zádovou část ani opěrku pro hlavu. Jeho hlavní funkcí je pouze zvýšit sezení dítěte, aby mohlo být bezpečně připoutáno tříbodovým bezpečnostním pásem. U tohoto typu sedačky však není zajištěna optimální ochrana hlavy ani těla dítěte.

Autosedačky 45 – 150 cm

Autosedačky v rozmezí 45 – 150 cm představují univerzální typ sedačky, který by měl pokrýt celou dobu, kdy je nutné dítě přepravovat v autosedačce. Tyto sedačky jsou navrženy tak, aby mohly být instalovány proti směru jízdy a posléze přeinstalovány na sedačky směrem k jízdě, jakmile dítě dosáhne přibližně 100 cm výšky. Poté bude dítě připoutáno pouze tříbodovým bezpečnostním pásem automobilu.

Je však důležité zdůraznit, že z hlediska bezpečnosti dítěte se doporučuje používat autosedačky s menším rozpětím hmotnosti. Tyto sedačky lépe odpovídají aktuálním parametrům dítěte a požadavkům na jeho bezpečnost. Autosedačky s větším rozsahem hmotnosti často obsahují více pohyblivých prvků, což může snížit jejich stabilitu a pevnost. Proto je nákup autosedačky s menším rozpětím hmotnosti považován za lepší volbu z hlediska bezpečnosti dítěte.Rostoucí autosedačky, které se přizpůsobují růstu dítěte, jsou proto často vnímány spíše jako alternativa pro druhé auto nebo pro situace, kdy není možné použít autosedačku s optimálními parametry.

Autosedačky 76 – 150 cm (45 – 150)

Autosedačky v rozmezí 76 – 150 cm (nebo 45 – 150 cm) pokrývají dvě důležité kategorie. Díky své konstrukci tyto autosedačky kombinují bezpečnostní prvky vhodné pro menší děti a zároveň jsou navrženy tak, aby rostly s dítětem a byly použitelné pro děti o výšce od 120 do 150 cm.

Jsou to univerzální autosedačky, které umožňují bezpečné přepravování dětí od přibližně 9 měsíců až do 12 let. Tyto autosedačky mohou obsahovat vložky nebo klíny, které zmenšují prostor uvnitř sedačky, aby lépe vyhovovaly menším dětem. Součástí jsou také vnitřní 5 bodové pásy. Vložky i pásy lze odstranit a autosedačku upravit pro větší děti.

Jakmile je dítě připraveno, používá se 3 bodový bezpečnostní pás automobilu. Pro děti s výškou nad 150 cm je možné buď přejít na tzv. podsedáky nebo zcela opustit tyto pomocné pomůcky. Volba mezi podsedákem a opuštěním závisí na konkrétním typu vozidla. Například vozy typu MPV často mají pásy umístěné výše než osobní automobily, což může vyžadovat použití podsedáku déle. Jak již bylo zmíněno dříve, je doporučeno volit autosedačky s menším rozsahem hmotnosti pro lepší bezpečnost dítěte.

Autosedačky z bazaru nikdy!

Rádi bychom vás důrazně upozornili na nebezpečí nákupu autosedaček z druhé ruky, zejména z bazaru nebo jiných neověřených zdrojů. Vždy existuje riziko, že taková autosedačka může být po nárazu nebo jiných událostech, což již může ohrozit bezpečnost vašeho dítěte.

Nikdy není jisté, jakou historii má taková autosedačka za sebou, a může být těžké odhalit potenciální skryté problémy nebo poškození. Proto doporučujeme vždy investovat do nové autosedačky od ověřeného prodejce.

Pokud máte zájem o nákup autosedačky, rádi vám poskytneme odborné poradenství. Jsme vybaveni znalostmi a zkušenostmi potřebnými k tomu, abychom vám pomohli vybrat autosedačku, která bude nejen bezpečná, ale také bude perfektně vyhovovat vašemu dítěti a vašemu vozidlu.Rozhodnutí nakonec samozřejmě závisí na vás a my budeme respektovat vaši volbu. Vaše důvěra a bezpečnost vašeho dítěte jsou pro nás prioritou.

Užitečné tipy při výběru autosedaček

Zde jsou užitečné tipy pro bezpečné používání autosedaček:

 1. Vždy správně připoutat: Bez ohledu na délku jízdy se ujistěte, že je autosedačka a dítě správně připoutáno. Bezpečnostní pásy by měly být pevně utaženy, ale ne příliš těsně.
 2. Prostudujte si návod: Mějte návod k autosedačce prostudovaný a připravený k dispozici. Návod může být užitečný pro správnou instalaci a použití autosedačky.
 3. Oblečení do autosedačky: Nepoužívejte objemné nebo klouzavé oblečení pro dítě, když ho připoutáváte do autosedačky. To může znemožnit správné utažení pásů a zvýšit riziko zranění při nehodě.
 4. Pleny a vložky: Nepoužívejte žádné vložky nebo pleny, které nejsou součástí autosedačky, pokud nejsou explicitně schváleny pro použití s danou autosedačkou.
 5. Stabilita autosedačky: Po instalaci se ujistěte, že autosedačka je stabilní a pevně upevněná. Nepatří se hýbat nebo kmitat.
 6. Kontrola pásem: Pečlivě utahujte bezpečnostní pásy a ujistěte se, že mají správnou délku. Mezi pásy a tělem dítěte by měl být prostor pro 1-2 prsty.
 7. Bezpečnostní zrcátko: Pokud používáte protisměrnou autosedačku, může být užitečné mít bezpečnostní zrcátko, které vám umožní sledovat dítě během jízdy.
 8. Stabilizace základny: Pokud používáte autosedačku se základnou s bezpečnostní opěrnou nohou, ujistěte se, že je noha základny stabilizována na pevném podkladu.
 9. Výměna po nehodě: Pokud dojde k nehodě, vždy zvažte výměnu autosedačky. Mikropraskliny a jiné poškození mohou oslabit bezpečnostní funkce.
 10. Životnost autosedačky: Respektujte životnost autosedačky. Časem a s používáním se materiály mohou opotřebovat, což může ovlivnit bezpečnost.

Tyto tipy vám pomohou zajistit, že vaše dítě bude v autosedačce v bezpečí a pohodlí během cestování.Prohlédněte si veškeré naše rubriky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *